Destination
Gold Sponsor
2_1.

Silver Sponsor

________________________________________________________________________

. Logo_latin

ROYAN DAROU logo final_1Bronze Sponsor

Picture1_3

.
LOGO_Final.


Workshop Sponsor
zlogo

   

مشهد شهر بهشت

1

مشهد شهري در شمال شرقي ايران و مرکز استان خراسان رضوي است و در حوضه آبريز کشف رود، بين رشته کوه هاي بينالود و هزار مسجد واقع است.

شهر مشهد مزين به وجود مبارک حضرت امام رضا(ع) مهم ترين شهر مذهبي ايران است که در تمام روزهاي سال پذيراي دوستداران اهل بيت(ع) است. صنعت جهانگردي در مشهد از اهميت و اعتبار ويژه‌اي برخوردار است. اهميت ويژه شهر مشهد در درجه نخست به خاطر جايگاه زيارتي آن است که به طور دايم گروه گروه مردم ايران و ديگر مسلمانان کشورهاي گوناگون اسلامي را براي زيارت به سوي خود مي کشاند. علاوه بر جهانگردان مسلمان، بسياري از جهانگردان غيرمسلمان نيز علاقه مند به بازديد از زيارتگاه هاي مسلمانان هستند .

mashhad

توليدات هنري، نقش پر اهميتي در اقتصاد ناحيه دارد و شمار زيادي از مردم، در بخش صنايع دستي شاغل هستند. رايج ترين صنايع دستي مردم مشهد و پيرامون آن، بافت فرش، قاليچه، گليم، شعربافي، نمد مالي، پوستين دوزي، سنگ تراشي، قلم‌زني روي سنگ، سفال‌گري، سبد و حصيربافي، فرآورده هاي چوبي و فلزي، نقاشي روي چرم و است. بيش‌ترين کالاهاي صادراتي اين ناحيه در سطح ملي، فرآورده هاي کشاورزي، مانند گندم، زعفران، زرشک، کشمش، پوست دام و در صنايع دستي قالي، فيروزه تراشيده شده و پوستين مي باشد .

اماکن ديدني و جاذبه هاي گردشگري شهرمشهد

1-مکان هاي مذهبي

1-1 حرم مطهر

مهمترين مکان مذهبي شهرمشهد که مهمترين مکان مذهبي ايران نيز هست، حرم مطهر امام رضا (ع) است. حرم حضرت رضا (ع) که روضه منوره نيز گفته مي شود و در زير گنبدي زرين قرار دارد. اين گنبد طلا که بر فراز حرم امام رضا(ع) قرار دارد، بزرگترين و نمايان ترين شاخص و نماد «مشهد مقدس» به شمار مي رود. هنرمندان زبردست اوج قدرت هنري خود را در خلق آثار زيبا و شکوهمند اين مکان بکار گرفته اند. ديوارهاي حرم با سنگ مرمر پوشيده و کاشيهايي بسيار گرانبها و ارزشمند، مشهور به «سلطان سنجري» مزين شده است. برروي اين کاشيهاي نفيس آيات قرآن و احاديث معصومين (ع) با خطوط رقاع و ثلث و نقشهاي اسليمي برجسته ديده مي شود.

2-1 مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد يکي از مشهورترين مساجد ايران است. اين مسجد که در مجاورت حرم حضرت رضا (ع) قرار دارد، به دستور «گوهرشاد خاتون» همسر «شاهرخ تيموري» در سال 821 ق ساخته شده است. منبر اين مسجد در سال 1243 ق به شيوه منبت کاري از چوب گردو ساخته شده است که در اين منبر آهن و ميخ به کار نرفته است.

3

2- موزه ها

در سطح شهر مشهد حدود ۱۵ موزه مشغول فعاليت هستند که داراي بازديدکنندگان فراواني هستند. مجموعه موزه ها يا گنجينه هاي آستان قدس رضوي که در محدوده حرم رضوي قرار دارد و يکي از بزرگترين موزه هاي کشور مي باشد و داراي ده موزه جداگانه مي باشد، موزه توس واقع در کهن شهر توس درکنار آرامگاه حکيم توس، موزه نادري واقع در باغ نادري در کنار آرامگاه نادرشاه افشار، موزه آب، موزه علوم و تاريخ طبيعي مشهد، موزه بزرگ تاريخ طبيعي خراسان ازجمله موزه هاي سطح شهر مشهد است؛ که بازديدکنندگان بسياري را به خود جذب مي کند

4.

3- جاذبه هاي سياحتي و تفريحي مشهد

ييلاقات اطراف مشهد، به خصوص شانديز و طرقبه، زشک، نغندر، جاغرق، منطقه ييلاقي خور(قزلق) و منطقه ييلاقي سررود در شمال غربي مشهد، چاليدره، پارک جنگلي وکيل آباد، بوستان ملت، آبشار اخلمد و کنگ، ماسوله اي کوچک، آبشارهاي اورتوکند،پارک جنگلي نه دره در دو کيلومتري جنوب مشهد، بازار بعثت طرقبه، منطقه ديدني فريزي، سد ارداک، سد چالي دره، هفت حوض، چشمه گيلاس، از جمله مکان هاي تفريحي مورد توجه گردشگران هستند.

3-1- کوهسنگي

کوهسنگي يکي از قديمي ترين و خاطره انگيز ترين گردشگاه هاي مشهد است که به دليل وجود دو کوه سنگي مشرف به شهر به اين نام خوانده مي شود و در کنار رشته کوه هاي جنوبي مشهد واقع شده است.
پس از حرم مطهر امام رضا(ع) و آرامگاه فردوسي، كوهسنگي سومين مكان مورد توجه گردشگران در مشهد محسوب مي‌شود. نماي شهر مشهد از اين گردشگاه بسيار ديدني است. هواي پاك و فضاي سبز زيباي اين پارك، از ديگر ويژگي‌هاي اين گردشگاه محسوب مي‌شود.

5

3-2- پارک جنگلي وکيل آباد

بوستان وکيل آباد داراي قناتي با آب گوارا مي باشد که از جمله تفرج‌گاه‌ها و مراکز ييلاقي قديمي حاشيه شهر مشهد است . از مهمترين ويژگي‌هاي اين مکان وجود درختان سر به فلک کشيده چنار و کاج و پستي بلندي‌هاي طبيعي مي‌باشد. آب موردنياز اين گردشگاه از طريق قناتي که سرچشمه آن بند گلستان بوده تامين مي‌گردد و رودخانه بسيارزيبايي نيز در سطح آن جاري است. امروزه با ايجاد معابر و محوطه‌سازي داخل مجموعه، پياده‌روي و نظاره چشم‌اندازها و طبيعت آن به آساني صورت مي‌گيرد.

6

3-3- منطقه ييلاقي طرقبه

ييلاق طرقبه در منطقه‌‌اي کوهستاني واقع شده و داراي باغهاي فراواني است. اين مکان در امتداد دره بسيار با صفايي قرار دارد. اين منطقه ييلاقي به دليل آب و هواي مطبوع همه روزه پذيراي زائرين، مسافران و اهالي شهر مشهد است.

7

3-4- منطقه ييلاقي شانديز

منطقه شانديز از ديرباز به عنوان يکي از ييلاقات مورد توجه بوده است . اين طبيعت زيبا اولين منطقه نمونه بين المللي گردشگري درايران هست.رودخانه‌ها و دره‌هاي متعدد شانديز اقليم متنوع و چشم‌اندازهاي زيبايي از طبيعت را به بيننده عرضه مي‌کند.

8

در منطقه کوهستاني شانديز، چشمه سارها و باغات فراواني وجود دارد.

به علت قرارگرفتن شانديزدر دامنه‌هاي شمالي سلسله ارتفاعات بينالود و برخورداري از آب و هواي معتدل، آب فراوان و باغ هاي وسيع و مناظر طبيعي ديدني به عنوان يکي از کانونهاي عمده مسافران و گردشگران است .

3-5- مناظر طبيعي بندگلستان

يکي از گردشگاه‌هاي مهم و با طراوت مشهد منطقه گلستان با جاذبه‌هاي طبيعي و مذهبي است و بند گلستان سازه‌اي آجري و عظيم است که بر ابتداي دره پر آب طرقبه جلب‌نظر مي‌نمايد. اين بند تاريخي در دوره تيموري ساخته شده و با توجه به مرمت‌ها وبازسازي‌هاي اخير هنوز زيبايي و استحکام خود را به مانند گذشته حفظ نموده است.

9

بند گلستان و درياچه پشت آن در فصل بهار و تابستان منظره دلفريب و چشم‌نوازي را پديد مي‌آورد. با وجودتسهيلاتي از جمله فروشگاه، رستوران، قايقراني و... اين مکان به عنوان يک منطقه گردشگري آبي بازديدکنندگان بسياري را به سوي خود جلب مي‌کند.
Hotel
Picture1_7
Login
 


  Resend Confirm Mail  

  Log in Problems?
 New User? Sign Up!


  تعداد بازدید کنندگان :257885
©2011 Ferdowsi University Of Mashhad.